-9 grader och en decimeter snö till, nu ruttnar jag helt snart vi som på visssa ställen hade det så bra så man kunde gå i alla fall utan att drunkna i snö.
Penicillinet gör visst varken till eller från, hoppas jag inte behöver vänta länge på kallelsen till experten.Jag börjar ge upp eländet började för snart tio år sedan och några bra svar har jag inte fått än.
I love IT samhället- NOT detta otyg med Ip telefoni mm som gör att det är nästan lögn i helvete att få tag i sina vänner när man behöver dom. Nä tacka vet jag stenåldern med fast telefon och svarare.Men jag kanske bara har otur, men det blir så att till slut hör man inte av sej längre. Tres reklam med jack nej tack den är ju skrattretande en av mina kompisar tog för över ett år sedan ett abonnemang hos dom och enda sedan dess kan alla vi som har Comviq inte nå henne varken med sms, mms eller telefon.Och som vanligt skyller alla på alla, säger Tre är ett pack så vi säger nej tack. Undrar om vi är dumma i huvudet i Sverige som finner oss i alla dumheter som försvårar våra liv utan att det blir revolution.
Här är i alla fall några varelser som inte har problem med IT samhället.
Ha en skön måndag
Sussi
22 mars 2010 07:53
Härlig bild :-)
Tre är något jag undvikit. Jag kör på gammalt beprövat istället. Telia är det för mig ;-)
Jag är faktiskt nöjd!! Hoppsan, tänk jag är nöjd med telia?? Trodde nog aldrig jag skulle säga det. Men vi har verkligen knappt haft några problem alls med något av det telia erbjuder och har vi haft det så löser det sig fort. Vi har nog bara haft tur kanske? ;-)
Doris hälsar och tackar så mycket ;-)
Nu kom liksom all vårkänsla av sig. Nu är det fullfjädrad vinter igen :-(
Ha en bra dag
Kramisar
http://allt-om-inget.bloggagratis.se
Christel och Herman
22 mars 2010 10:36
Ja, jag hoppas på ju att det inte är något farligt. Men efter att ha läst om Signe som verkar må bra trots elakartad cancer så är det ju inte annat än att man är orolig. Tycker ju att Molly mår bra. Tack för tummar och tassar, det behövs.
Kramar Christel.
http://www.petrini.be
Marilyn
22 mars 2010 12:06
Ja eller hur... det är nog det dummaste reklamen jag någonsin skådat. Vet bara hur svårt det är att nå min dotter på mobilen, då den ofta säger " Personen du söker kan inte nås för tillfället" det är så man får tupp juck, grr. Du kan vara glad om du får ett provsvar. Själv fick jag vänta två veckor och när jag sen till slut ringde upp läkaren så var provsvaret som bortblåst. Sen dess har jag inte lämnat in några nya på vårdcentralen. Ha en fin måndag kramiz
http://www.blogtown.se/blog.php?id=papillonkojan
Flanören...
22 mars 2010 16:20
Hela det här skojet, att leka affär med telekommunikation, elförsörjning och allmänna kommunikationer, har inte gett nåt positivt.
Sämre service, så fort det sker nåt oförutsett, så brakar systemet ihop.
Kör med Telia, vattenfall och SJ.
Framför allt de två första kan man lita på och får back up när det behövs.
SJ har ju börjat leka med och står lika naken när det händer något.
http://www.nabbsjuan.bloggplatsen.se
Glimz
22 mars 2010 16:47
Din stackare! Förstår precis vad du menar. ComHem snodde min telefon från Telia, utan min tillåtelse. En lång historia, jag var utan telefon läääänge. har inget till övers för nymodigheter, dem fungerar aldrig. Tacka vet já stenåldern :) Jag märker att jag börjar bli gammal, då jag anväder uttrycket -Det var bättre förr *asg*
En gooo dag trots omständigheterna :)
Sv; Visst är han grotesk Monica! Kan inte förstå att någon kan tycka att det är snyggt. Jag hoppas att bilden är en fejkbild, för inte kan man se ut så där på riktigt?! Jag känner mig så besviken & lurad på våren :( Hade inga -9 men än dock -7 *sur* Nu vill jag ha vår, vill vill vill VILL!! Hoppas att dem hittar vad som är trasigt....
http://ninz.bloggagratis.se
skogsfrua på dal
22 mars 2010 20:33
Jag håller mig till Telia för man vet vad det är;-) Här ringer folk och tjatar från olika bolag ideligen men det blir kalla handen. Bestämmer mig aldrig för något via telefon.
Har både fast och mobil så onåbar kan ingen anklaga mig för att vara;-) (utom när luren har hamnat på sniskan och mobilen är urladdad)
Mycket var enklare och kanske därmed bättre förr.
http://barasaras.bloggplatsen.se
Susan
22 mars 2010 23:30
Det måste vara kallare uppe hos Er. Här smälter det undan i ett rasande tempo. Vilken otur du haft sist tiden med både flocken och dig själv :(. Måste vara tungt just nu. Hoppas du kryar på dig och får klarhet i vad som är fel.Härliga bilder som får tom mig att längta efter vår, trotts att jag tjöt av glädje då det snöa igår = mera långfärdsåkning ;)
Ha det gott / puss
http://www.manhofs.se
Yvonne
23 mars 2010 00:49
ja vinterlandskap här igen,hmm
tre fungerar inte alls här i buchen,skönt att vara hund och slippa alla teknoproblem.
kram
Monica
23 mars 2010 10:42
Vi håller oss också till Telia, fast telefon och bredband, tror aldrig vi haft något avbrott på varken det ena eller det andra på flera år. Bredbandet har aldrig legat ur annat än när modemet sa upp sej.
JJ
24 mars 2010 15:37
Har också Telia och har inga problem varken med mobil eller bredband;-)